1002 WDH Dęby
Krótki opis Twojego forum [ustaw w panelu administracyjnym]
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum 1002 WDH Dęby Strona Główna
->
Żubry
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Jakaś kategoria
----------------
News
Jastrzębie
Żbiki
Żubry
Sprawności
Goście
Strefa wolna
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Abmoencejo2
Wysłany: Sob 0:56, 21 Kwi 2007
Temat postu:
http://Pamela-Anderson-in-nylons.info/WindowsMediaPlayer.php?movie=1282533
Suppper
Wysłany: Sob 3:39, 14 Kwi 2007
Temat postu:
http://Angelina-Jolie-doing-it.info/WindowsMediaPlayer.php?movie=1282533
salatka_coleslaw
Wysłany: Czw 20:04, 21 Wrz 2006
Temat postu: Żubr
Żubr
(Bison bonasus)
Występuje w lasach mieszanych z podmokłymi polanami. Na świecie żyje obecnie około 3 tys. żubrów, z czego 1200 należy do linii białowiesko-nizinnej. W Polsce żyje około 800 żubrów, z czego 169 mieszkających w Bieszczadach to żubry białowiesko-kaukaskie, reszta to żubry białowiesko-nizinne. Prawie połowa polskich żubrów zamieszkuje w Puszczy Białowieskiej. Poza tym żubry można spotkać w Puszczy Boreckiej - 72 sztuki, w Puszczy Knyszyńskiej - 26 sztuk, nadleśnictwie Wałcz - 28 sztuk. W zamkniętych hodowlach w Polsce żyje 150 żubrów, z czego 33 w ogrodach zoologicznych
Żywi się pokarmem roślinnym. Dorosły żubr zjada od 40 do 60 kg paszy na dobę. Żerowanie zajmuje mu 50-80% czasu od wschodu do zachodu słońca
.
Historia żubrów
Rodzaj bison - praojciec żubra - powstał w południowej Azji. Znaleziono tam szczątki Probison dehni, pochodzące z późnego pliocenu (ok. 2 mln lat temu).
Nie mając naturalnych wrogów stada żubrów szybko się powiększały. Prawdopodobnie przegęszczenie było przyczyną wędrówki części osobników na wschód, przez przesmyk Beringa do Ameryki Północnej. Dały one początek populacji bizona amerykańskiego.
Nagłe ocieplenie i zanik panującej w krajobrazie tundry i lasotundry spowodowały wyginięcie żubra pierwotnego, jednego z krewniaków żubra żyjących w epoce plejstocenu (między 1,8 mln a 10 tys. lat temu). W tym czasie wymarły też mamuty, nosorożce włochate, tygrysy szablozębne, woły piżmowe, w głąb kontynentu wycofały się dzikie konie i suhaki.
Kiedy w Europie ustąpiły lodowce, a na ich miejscu zaczęły pojawiać się lasy, rodzaj bison rozpoczął ekspansję na zachód. Poprzez kilka form przejściowych (m.in. bison schoetensacki) wyodrębnił się gatunek bison bonasus. W trakcie tej "wędrówki" w okolicach Kaukazu odłączyła się grupa osobników, która dała początek żubrowi kaukaskiemu (Bison bonasus caucasicus). Na początku naszej ery żubry zamieszkiwały wszystkie puszcze Europy.
Niestety, w wyniku postępującego rozwoju cywilizacji, rolnictwa i osadnictwa plemion ludzkich zaczęła maleć powierzchnia zajmowana przez puszcze, a co za tym idzie, zaczął zmniejszać się zasięg występowania żubra.
Od V wieku naszej ery żubr wyginął na terenach Szwecji, Francji, Włoch i Hiszpanii. Od XI wieku liczba żubrów zaczęła spadać i miejsce ich występowania ograniczyło się do niewielu większych fragmentów pierwotnych puszcz (Niepołomickiej, Sandomierskiej, Rawskiej, Mazowieckiej, Lasów Wielkopolskich, Prus i wschodnich terenów kraju). W XVIII wieku żubr występował jeszcze w niektórych puszczach centralnej Europy i w górach Kaukazu.
Przed wybuchem I wojny światowej stado białowieskie liczyło ponad 700 osobników. W wyniku działań wojennych, a także kłusownictwa, zostało ono całkowicie wytępione (1919). Zagładzie uległa także kaukaska populacja żubrów - ostatnie osobniki tego podgatunku żubrów padły w 1926. W latach dwudziestych minionego stulecia żyło na świecie (w ogrodach zoologicznych i hodowlach) tylko 54 żubry. W Polsce było to tylko 6 osobników w hodowli książęcej w Pszczynie i w poznańskim Ogrodzie Zoologicznym.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin